Jelenleg hivatalosan igazolt COVID-19 betegről nem tudunk a településen!
A koronavírusok lipid burokkal rendelkező, egyszálú RNS vírusok. Embert és számos állatfajt képesek megbetegíteni, jellemzően madarakat és emlősöket, mint például tevéket, macskákat, denevéreket. A koronavírusok zoonozisok, képesek állatról emberre terjedni. Jelenleg hét koronavírusról ismert, hogy képes humán fertőzéseket és megbetegedések is előidézni. A koronavírus fertőzések okozta megbetegedések változó súlyosságúak lehetnek, a hétköznapi náthától a súlyosabb légúti megbetegedésekig. Négy humán koronavírus általában enyhe- mérsékelten súlyos felső légúti tüneteket okoz, míg a Közel-Keleti légúti koronavírus (MERS-CoV) és a súlyos akut légúti tünetegyüttest okozó koronavírus (SARS-CoV) súlyos, akár életveszélyes légúti megbetegedésekhez is vezethet. (A SARS-CoV okozta további humán megbetegedések kialakulását a 2003. évi járványügyi intézkedések sikeresen megakadályozták.)
A 2019 végén Vuhanban kialakult tüdőgyulladás-járvány hátterében álló egy újonnan kialakult, a béta-koronavírusok családjába tartozó vírust azonosítottak. Az új koronavírus elnevezése 2020. február 12-től „súlyos akut légúti tünetegyüttest okozó koronavírus 2” (SARS-CoV-2), az általa okozott megbetegedés a pedig „koronavírus-betegség 2019” (coronavirus disease 2019), melynek rövidített változata a COVID-19.
jelenleg ismeretlen. A kezdeti esetek közös epidemiológiai kapcsolata a vuhani tengeri és élő állat piaccal erősen valószínűsíti egy ott előforduló állat, mint zoonotikus forrás szerepét a járvány kialakulásában, azonban ennek beazonosítása még nem történt meg. Feltehetően ezen – jelenleg még nem beazonosított – állatfaj segítségével jutott át a vírus denevérekből emberre. Az új koronavírus emberről-emberre történő terjedését igazolták: ember is lehet a fertőző forrás.
az emberről-emberre történő terjedés jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal történik.
a jelenlegi adatok szerint általában 5-12 nap (2-30 nap). Az eddigi adatok alapján a fertőzőképesség a tünetek meglétekor a legnagyobb, de jelenlegi ismereteink szerint nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy fertőzőképesség előfordulhat a megbetegedés kezdete előtt is. Valószínűleg a tünetek súlyosságával arányos a fertőzőképesség.
A megbetegedés lázzal, köhögéssel, nehézlégzéssel, hasmenéssel, fejfájással virusfertőzésre vagy tüdőgyulladásra jellemző tünetekkel és radiológiai eltérésekkel jár. A megbetegedés manifesztálódhat enyhe, közepes és súlyos tünetekkel, ideértve a tüdőgyulladást, az akut légúti distressz szindrómát (ARDS), a szepszist és a szeptikus sokkot, többszervi elégtelenséget. A megbetegedések 80%-a enyhe formában jelentkezik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eddigi adatai szerint a halálozási arány nem éri el a 3%-ot.
mint minden fertőzésnél a koronavirus esetében is a megelözés a legfontosabb! Megfelelő hígéns feltételek, valamint gondos és felelős gondolkodással a fertőzés megelőzhető.
Ha olyan személlyel talákozott aki gyanús vagy koronavírus hordozó maradjon otthon és hívja háziorvosát rendelési időben.
Ha Ön olyan helyen járt vagy olyan munkátvégez ahol felmerül a koronavírus fertőzés lehetősége, de nincs tünetei maradjon otthon értesítse háziorvosát aki a megfelelő teendőket elvégzi.
Ha fentiek közül bármelyik igaz Önre és tünete is van akkor jelentkezzen telefonon, rendelési időben háziorvosánál vagy 112-n.
A koronavírus-járvány az idősekre jelenti a legnagyobb veszélyt. Ezért arra kérjük őket, hogy fogadjanak meg néhány fontos tanácsot, amivel jelentősen csökkenthető a fertőzés veszélye.
Kerüljék azokat a helyeket, ahol sokan vannak, különösen a zárt tereket, a csoportos rendezvényeket, és lehetőség szerint a tömegközlekedést!
Kerüljék az érintkezést lázas betegekkel, vagy olyan hozzátartozóval, aki köhög, tüsszög, lázas!
(Beteg gyermekünket ne bízzuk szüleinkre, nagyszüleinkre!)
Gyakran és alaposan mossanak kezet, szappannal és vízzel!
Kerüljék a puszit, az ölelést, és a kézfogást!
Szellőztessenek gyakran!
Egyenek sok gyümölcsöt, zöldséget és vitamindús ételeket!
Ha tüneteik vannak (például láz, szárazköhögés, izomfájdalom), akkor ne személyesen menjenek a házirorvoshoz, hanem telefonon hívják a háziorvosukat!
Gyűjtse össze egy közeli ismersőkről listát ( rokonok, barátok, közeli hozzátartozok) és értesítsd őket terveidről (bébicsősz, gyermekelhelyezés, kölcsönlakás, átköltézés)
A betegségre fogékonyabb hozzátartozóknak alakíts ki ellátási és védőláncot.
Alakíts betegnek megfelelő helyet és illemhelyet házon belül.
Beszélj a szomszédokkal, ha lehet integráld őket a terveidbe.
Csináljatok kapcsolati listát telefon, e-mail vészhelyzet esetére
Gyakoroljátok családosan a prevenciót
Kerüld közvetlen kontaktust kerülése (fertőző betegnél otthon)(közvetlen környezetben) - erre a magatartásra tanítsd szereteid!
Maradj otthon ha beteg van
Fedd a köhögést és tüsszögést
Takarítsd a felületek, ahol várható góc pont lehet (pl kilincs, kormány, ajtók, wc lehúzó, ülőke
Jelöljetek ki egy szobát, ahol a beteg hozzátartozó(k) lehetnek
Készüljetek fel iskola bezárásra (elhelyezés, átvállalás, egyebek)
Telefonon, interneten tartsd a kapcsolatot.
Foglalkozz az emocionális stressz hatásaival is - készítsd fel családod gyermeked lelkileg
Véd a kisállatokat is, ne enged ki őket vagy ha beteg vagy a közeledbe
A legfontosabb ne pánikolj, hanem készülj fel, így bármi történik mindig lesz B terv
Ne vásárolj előre (túl sokat)
A coronavirus fertőzés az esetek döntő részében ( kb. 80 % ) otthon is kezelhető felső légúti betegséget okoz
Ezért fontos, hogy LEGYEN OTTHON VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ TÜNETI SZER
(FONTOS! FIGYELEM. A KÓROKOZÓ VÍRUS !!! NEM HAT RÁ AZ ANTIBIOTIKUM !!!)
A következő recept nélküli gyógyszerek beszerzését javaslom - TERMÉSZETESEN AZ EGYÉNI GYÓGYSZERÉRZÉKENYSÉG FIGYELEMBE VÉTELÉVEL
LÁZCSILLAPÍTÓK:
- ALGOPYRIN és társai: Metapyrin, Optalgin, Panalgorin. Gyermekeknek FLAMBORIN CSEPPEK
- ASPIRIN - KALMOPYRIN Figyelem 12 éves kor alatt nem adható >!!
- Paracetamol: RUBOPHEN. PANADOL
LÉGÚTI VÁLADÉKOLDÓK:
- ACC 200 . FLUIMUCIL ( „de miért ? „ ) porok oldatnak - SOLMUCOL (szopogatós tabletta)
- MUCOPRONT
- PAXIRASOL OLDAT, TABLETTA
- AMBROXOL
KÖHÖGÉSCSILLAPÍTÓK:
- BRONCHOSTOP OLDAT, GUMIPASZTILLA
- IZLANDI ZUZMÓ - gyermekeknek
- LIBEXIN tabletta
ADJUVÁNS SZEREK:
- SINUPRET CSEPPEK
- BRONCHIPRET CSEPPEK
C- VITAMIN, D VITAMIN
Ha a sok gyógyszer mellett megfájdul a gyomra akkor recept nélkül kapható gyomorvédők: - ACIDA 20 MG, CONTROLOC CONTROL 20 MG, NOLPAZA CONTROL 20 MG
Érintett Járvány követése
1. Eü. törvény. 1997. évi CLIV. törvény
http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=30903.362487
2. Katasztrófavédelem. 2011. évi CXXVIII. törvény
http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=139408.376358
3. 521/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet az egészségügyi válsághelyzeti ellátásról
http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=165998.368190
4. Járványügyi miniszteri rendelet : 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet